Ugotuję to sam!
Pamiętasz swoje pierwsze danie przygotowane samodzielnie? Jeżeli zjadłeś je ze smakiem to byłeś w gronie dobrze rokujących, którzy mają szczęście początkującego. Niestety większość osób, rozpoczynając swoją przygodę z gotowaniem przesala, przypala, albo rozgotowuje posiłek.
O czym należy pamiętać, aby uniknąć kulinarnej wpadki?Im wcześniej zaczniesz uczyć się gotować – tym lepiej. Opuszczając rodzinne gniazdo będziesz umiał przygotować jajecznicę, ugotować ziemniaki i usmażyć kotleta… jeżeli poprosisz rodziców o pomoc! Pewnie nie raz mama prosiła cię o pomoc w kuchni, ale zawsze jest coś ważniejszego niż umycie owoców, obranie warzyw, czy doprawienie mięsa.
Korzystaj z wiedzy swojego kuchennego (domowego) mistrza dopóki mieszkasz z rodzicielami. Jest to wspaniała wiedza, która może być podstawą twojego kulinarnego doświadczenia.
Polub się z książkami kulinarnymi! Dzięki „papierowej wiedzy” będziesz mógł poznać kuchnie z całego świata. Oglądaj również programy telewizyjne, które mogą być dla ciebie inspiracją.
Próbuj nowych smaków – dzięki temu będziesz wiedział, jak je łączyć.
Polecane artykuły
Męski, odważny, a jednocześnie czuły
Niezależnie od tego, czy twoim chłopakiem, narzeczonym, czy mężem jest Klark Cent lub Jan Kowalski. Nieważne, czy jest redaktorem naczelnym, biznesmenem, czy może nawet bezrobotnym studentem. Może też być silnym, odważnym, wysportowanym i nieziemsko przystojnym mężczyzną. Jednak, jeżeli nie będzi
Historia przeszczepów
Transplantologia jest bardzo specyficzną podspecjalnością chirurgii. Jej fenomen kryje się w fakcie, że polega na przeszczepianiu komórek, tkanek, całości lub fragmentów organów. Historia tej nauki sięga połowy dwudziestego wieku. Pierwsze próby przeprowadzenia przeszczepów dotyczyły transplantacji