Tajemnice kuchni orientalnej czyli masło ghee
Okazuje się, że popularnym zamiennikiem masła i oleju w Indiach jest ghee. Jednakże różni się on znacznie od tego, czego używa się w Polsce.
Tłuszcz zwierzęcy, jakim jest ghee, posiada dużo większą trwałość. Z łatwością można go przetrzymywać miesiącami i to nawet w temperaturze pokojowej.
Efekt uzyskuje się poprzez długotrwałe gotowanie tego masła na małym ogniu. Proces ten bowiem usuwa enzymy i mikroorganizmy.
Tak więc podczas procesu klarowania regularnie wytrąca się także białka i inne substancje, a pozostawia sam tłuszcz. W przeciwieństwie do zwykłego masła ghee nie zmienia smaku w momencie dymienia.
Dzięki tej właściwości znalazło ono szerokie zastosowanie w smażeniu i duszeniu indyjskich przysmaków. Produkt ten na także niezwykle istotne znaczenie religijne.
Używa się go bowiem podczas rytualnych, wedyjskich libacji oraz innych obrzędów. Jadźurweda posiada nawet specjalny hymn na cześć tego tłuszczu.
Według tradycyjnej medycyny ajurwedyjskiej jedzenie ghee przywraca potencję i aktywność seksualną a także usprawnia proces gojenia się ran i zwiększa koncentrację.
Polecane artykuły
Męski, odważny, a jednocześnie czuły
Niezależnie od tego, czy twoim chłopakiem, narzeczonym, czy mężem jest Klark Cent lub Jan Kowalski. Nieważne, czy jest redaktorem naczelnym, biznesmenem, czy może nawet bezrobotnym studentem. Może też być silnym, odważnym, wysportowanym i nieziemsko przystojnym mężczyzną. Jednak, jeżeli nie będzi
Historia przeszczepów
Transplantologia jest bardzo specyficzną podspecjalnością chirurgii. Jej fenomen kryje się w fakcie, że polega na przeszczepianiu komórek, tkanek, całości lub fragmentów organów. Historia tej nauki sięga połowy dwudziestego wieku. Pierwsze próby przeprowadzenia przeszczepów dotyczyły transplantacji