Skąd się wzięły gotyckie katedry?
Upowszechniły się w XIII wieku i zrewolucjonizowały świat świątyń średniowiecznych. Stare kościoły romańskie, o grubych murach i małych oknach przeszły do lamusa. Budowniczowie starali się dążyć ku górze, ku Stwórcy, kreując coraz bardziej strzeliste świątynie i wymyślając projekty odciążenia ścian.
Gdzie to wszystko się zaczęło? Żaden z zasadniczych elementów, decydujących o obliczu architektury gotyckiej, nie był nowym wynalazkiem. Główny wkład pod tym względem wniosła romańska architektura Normandii i Burgundii – budowniczowie gotyccy spożytkowali to dziedzictwo, przetwarzając zaczerpnięte zeń składniki w antyromański system architektoniczny. Sklepienie krzyżowo-żebrowe, rozeta, system szkarp oraz zaostrzone łuki to wizytówka nowego stylu.
Architekci budowali kościoły przez pokolenia, a jednak mają one dziś ujednoliconą, klarowną formę. Wczesny gotyk jest związany z obszarem Ile-de France, a jedną z pierwszych gotyckich świątyń jest katedra w Sens. Słynna Notre Dame w Paryżu wciąż jest odwiedzana przez rzesze turystów każdego roku.
Polecane artykuły
Męski, odważny, a jednocześnie czuły
Niezależnie od tego, czy twoim chłopakiem, narzeczonym, czy mężem jest Klark Cent lub Jan Kowalski. Nieważne, czy jest redaktorem naczelnym, biznesmenem, czy może nawet bezrobotnym studentem. Może też być silnym, odważnym, wysportowanym i nieziemsko przystojnym mężczyzną. Jednak, jeżeli nie będzi
Historia przeszczepów
Transplantologia jest bardzo specyficzną podspecjalnością chirurgii. Jej fenomen kryje się w fakcie, że polega na przeszczepianiu komórek, tkanek, całości lub fragmentów organów. Historia tej nauki sięga połowy dwudziestego wieku. Pierwsze próby przeprowadzenia przeszczepów dotyczyły transplantacji