Partenon, czyli czysta matematyka
Partenon to znana na całym świcie, świątynia antycznej Grecji. Została ona poświęcona patronce miasta – bogini Atenie i ona stanowi jeden z obowiązkowych punktów programu podczas zwiedzania ateńskiego Akropolu. Budowa Partenonu trwała niespełna 10 lat, poczynając od 447 r.
p.n.e.
, za rządów sławetnego Peryklesa. Architektami świątyni mieli być Iktinos i Kallikrates, a rzeźby i dekoracje stworzył między innymi Fidiasz – jeden z największych artystów starożytności. Partenon został zbudowany w porządku doryckim, a użyto do jego wykonania białego marmuru.
46 kolumn ustawiono na podwyższeniu zwanym stylobatem, aby podtrzymywały belkowanie z fryzem i zdobiony płaskorzeźbami naczółek. Przy tworzeniu świątyni, architekci posłużyli się złudzeniem optycznym, aby nadać budynkowi lekkości i proporcjonalności z punktu widzenia człowieka, patrzącego ku górze. Stylobat został wybrzuszony w centrum, kolumny narożne grubsze od pozostałych, nachylono w stronę środka, a dodatkowo wszystkie kolumny udoskonalono o wybrzuszenie, zwane entazis.
Dzięki tym idealnym wyliczeniom matematycznym nasze oko ulega złudzeniu i postrzegamy budynek jako idealnie proporcjonalny.
Polecane artykuły
Męski, odważny, a jednocześnie czuły
Niezależnie od tego, czy twoim chłopakiem, narzeczonym, czy mężem jest Klark Cent lub Jan Kowalski. Nieważne, czy jest redaktorem naczelnym, biznesmenem, czy może nawet bezrobotnym studentem. Może też być silnym, odważnym, wysportowanym i nieziemsko przystojnym mężczyzną. Jednak, jeżeli nie będzi
Historia przeszczepów
Transplantologia jest bardzo specyficzną podspecjalnością chirurgii. Jej fenomen kryje się w fakcie, że polega na przeszczepianiu komórek, tkanek, całości lub fragmentów organów. Historia tej nauki sięga połowy dwudziestego wieku. Pierwsze próby przeprowadzenia przeszczepów dotyczyły transplantacji