Historia przeszczepów

Historia przeszczepów

Transplantologia jest bardzo specyficzną podspecjalnością chirurgii. Jej fenomen kryje się w fakcie, że polega na przeszczepianiu komórek, tkanek, całości lub fragmentów organów. Historia tej nauki sięga połowy dwudziestego wieku. Pierwsze próby przeprowadzenia przeszczepów dotyczyły transplantacji nerek.

W Stanach Zjednoczonych pobrano nerkę jednemu z bliźniaków i wszczepiono ją drugiemu z braci. Ponad dziesięć lat później podobną próbę podjęto na terenie Polski. W tym przypadku jednak potrzebny organ pobrano ze zwłok. Dopiero w kolejnych latach podejmowano podobne próby, podczas których transplantowany organ pochodził od żywego dawcy.

Kolejne próby, nie zawsze zakończone sukcesem, dotyczyły przeszczepów wątroby. Gdy to zakończyło się sukcesem, zaczęto podejmować pierwsze próby przeszczepiania serca. Funkcjonowanie tego typu zabiegów na całym świecie odbiło się szerokim echem. Równie imponujące są te przeszczepy, których efekty możemy zauważyć nawet gołym okiem.

Należy do nich między innymi przeszczep przedramienia. Warto też wiedzieć, że od 2005 roku lekarze doskonalą się również w sztuce przeszczepiania twarzy.