Dlaczego fast foody są niezdrowe?
Chyba każdy choć raz słyszał o tym, że częste jedzenie fast foodów wywiera negatywny wpływ na ludzki organizm. Jest tak, ponieważ poprzez dużą zawartość tłuszczów oraz węglowodanów, brakuje im innych wartościowych składników, przede wszystkim witamin i minerałów.
Są to tak zwane puste kalorie, które nie przydają się organizmowi, ale wpływają na wagę, powodując nadmierne tycie. To z kolei powoduje problemy z układem krążenia.
Ostatnio udowodniono też, że jedzenie zbyt dużych kanapek, takich, jakie często serwują w barach szybkiej obsługi, może doprowadzić do uszkodzeń oraz urazów stawu skroniowo-żuchwowego, gdyż ludzka szczęka nie jest przystosowana do gryzienia bułek o tak pokaźnych rozmiarach. Warto wspomnieć, że kwasy tłuszczowe nasycone przyczyniają się do znacznego osłabienia barier obronnych organizmu.
Niedobór błonnika, spowodowany stosowaniem samego jasnego, miękkiego pieczywa, może wywoływać zaparcia, a w konsekwencji prowadzić nawet do anemii. Jedzenie tego typu jest szczególnie niebezpieczne dla kobiet w ciąży, ponieważ negatywnie wpływa na dziecko.
Polecane artykuły
Męski, odważny, a jednocześnie czuły
Niezależnie od tego, czy twoim chłopakiem, narzeczonym, czy mężem jest Klark Cent lub Jan Kowalski. Nieważne, czy jest redaktorem naczelnym, biznesmenem, czy może nawet bezrobotnym studentem. Może też być silnym, odważnym, wysportowanym i nieziemsko przystojnym mężczyzną. Jednak, jeżeli nie będzi
Historia przeszczepów
Transplantologia jest bardzo specyficzną podspecjalnością chirurgii. Jej fenomen kryje się w fakcie, że polega na przeszczepianiu komórek, tkanek, całości lub fragmentów organów. Historia tej nauki sięga połowy dwudziestego wieku. Pierwsze próby przeprowadzenia przeszczepów dotyczyły transplantacji